Петропавлівський район
www.petropavl-rn.dp.gov.ua

ГРОМАДСЬКІ РОБОТИ

Одним з основних видів покарання є покарання у виді громадських робіт. Згідно з ч. 1 ст. 56 Кримінального кодексу України громадські роботи полягають у виконанні засудженим у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно-корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування. Громадські роботи встановлюються на термін від шістдесяти до двохсот сорока годин і тривають не більше як чотири години на день. Сутність громадських робіт полягає в тому, що засуджений у вільний від роботи або навчання час безоплатно працює на суспільно-корисних роботах. Вид робіт визначають органи місцевого самоврядування залежно від потреб регіону. Вказівка Закону на те, що роботи повинні бути суспільно-корисними, означає, що вони виконуються на користь певної громади, суспільства.
Окрім кримінального покарання громадські роботи застосовуються як і адміністративне стягнення. Відповідно до статті 30-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, громадські роботи призначаються на строк від двадцяти до шістдесяти годин, їх сутність, умови їх виконання практично не відрізняються від кримінального покарання.
Громадські роботи, як вид покарання та адміністративного стягнення, є прикладом ефективності альтернативного покарання за правопорушення, яке по перше не пов’язане з позбавленням волі, є саме покаранням, яке встановлює для правопорушника певне коло обов’язків, обмежень та відповідальність за їх порушення. Суспільство при цьому отримує позитивні результати, а саме каральну та виховну роль покарання, а також результати у вигляді виконанням засудженими та правопорушниками суспільно корисних робіт, які виконуються на користь певної громади та суспільства.
За чотири місяці 2020 року засудженими та правопорушниками, які пройшли по обліку Петропавлівського міськрайонного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області відбуто 1320 годин громадських робіт.


На практиці в переважній більшості громадські роботи некваліфіковані, засуджених та правопорушників, як правило, залучають туди, де щоденно не вистачає робочих рук або необхідно виконувати роботи, на які через невеликий рівень оплати відсутні бажаючі влаштуватися. Зазвичай це прибирання вулиць, скверів, парків, майданів, висаджування дерев і квітів, ремонтування і фарбування будівель, спортивних і дитячих майданчиків, благоустрій населених пунктів, інші дрібні будівельні роботи, тобто виконання необхідних для міста, селища, району повсякденних справ, за умови, що вони не пов’язані зі шкідливими умовами праці та ризиком для життя і здоров’я.
Безоплатність громадських робіт означає, що за їх виконання засуджений не одержує винагороди, компенсуючи своєю працею заподіяну державі шкоду. Якщо брати до уваги мінімальні оплату праці, яка встановлена в нашій державі можна приблизна вираховувати, що за чотири місяців 2020 року засудженими та правопорушниками виконано робіт на суму більш ніж 37 тисяч гривен.
Варто також зазначити, що двом правопорушниками, які ухилились від відбування громадських робіт, не відбута частина адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт була замінена судом на штраф.


Петропавлівський міськрайонний відділ
філії Державної установи «Центр пробації»
у Дніпропетровській області